Sukcesy dziewcząt i chłopców z Zespołu Szkół w Czudcu na zawodach „Sprawni jak żołnierze”

Rekordowa liczba 17 drużyn wzięła udział w XXXIX edycji rejonowych zawodów sportowo-obronnych „Sprawni jak żołnierze” rozegranych 30 marca br. w Czudcu. Organizatorem zawodów był Zespół Szkół w Czudcu przy wsparciu Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Starostwa Powiatowego w Strzyżowie, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Zaproszonych gości, uczestników sportowej rywalizacji i ich opiekunów powitała serdecznie w czudeckiej szkole pani dyrektor Marta Proksa. Pani dyrektor przedstawiła także skład komisji sędziowskiej oceniającej poszczególne dyscypliny sportowe: test sprawnościowy (mgr Bartosz Hałas, mgr Wojciech Szela), rzut granatem (przedstawiciel wojska), strzelanie (mgr Jacek Lenart), bieg na orientację (przedstawiciele wojska), podtrzymywanie życia-pierwsza pomoc (wojskowi ratownicy medyczni). Następnie głos zabrał inspektor Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Robert Zygmunt, który przypomniał główne cele cyklicznie rozgrywanych zawodów „Sprawni jak żołnierze”: popularyzowanie wiedzy o współczesnych siłach zbrojnych i zagadnień związanych z obronnością kraju oraz podnoszenie sprawności fizycznej i doskonalenie umiejętności sportowo-obronnych młodzieży.

Sukcesów sportowych, dobrej atmosfery i współzawodnictwa fair play życzył wszystkim dziewczętom i chłopcom koordynator zawodów pan Jacek Lenart.

Przez kilka następnych godzin młodzi zawodnicy ze szkół ponadgimnazjalnych z Czudca, Głogowa Młp., Kamienia, Leżajska, Łańcuta, Rzeszowa ( 4 drużyny) i Strzyżowa w pocie czoła pokonywali przeszkody i wykonywali przewidziane regulaminem różnorodne zadania. Szczególnym wyzwaniem dla zawodników okazał się bieg na orientację polegający na odnalezieniu w urozmaiconym leśnym terenie kilku punktów kontrolnych w I, II i III strefie , dodatkowo ograniczony w czasie do 1 godziny.

Zwycięzcami XXXIX edycji rejonowych zawodów sportowo-obronnych „Sprawni jak żołnierze” w klasyfikacji drużynowej dziewcząt zostały uczennice Zespołu Szkół w Czudcu: Aleksandra Gierlak, Gabriela Kaźmierska i Aleksandra Solecka z wynikiem 27,5 punktu.

II miejsce zdobyły uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu, które zdobyły 25,5 punktu, miejsce III zajęły dziewczęta z I Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie, które

zgromadziły 19,5 punktu.

W klasyfikacji drużynowej chłopców I miejsce wywalczyli uczniowie Zespołu Szkół w Leżajsku: Damian Krówka, Natan Makowiecki i Tomasz Ostrowski z wynikiem 41 pnktów. Miejsce II zdobyli chłopcy z Zespołu Szkół w Czudcu w składzie: Grzegorz Czarnik, Kamil Piątek i Dominik Witek, natomiast miejsce III zajęli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu.

W klasyfikacji indywidualnej dziewcząt I miejsce zdobyła Aleksandra Ziobro z Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie (54,5 pkt), II miejsce Aleksandra Gierlak z Zespołu Szkół w Czudcu (52 pkt), natomiast miejsce III – Natalia Puzio, przedstawicielka Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu (48,5 pkt).

W klasyfikacji indywidualnej chłopców triumfowali: Damian Krówka z Zespołu Szkół w Leżajsku (80,5 pkt), Dominik Witek z Zespołu Szkół w Czudcu (78 pkt) i Tomasz Olko z Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu (70 pkt).

Zwycięskie drużyny uhonorowane zostały pucharami i dyplomami ufundowanymi przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie a także dyplomami i nagrodami, które w imieniu Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie wręczył zawodnikom płk dypl. Zbigniew Winiarski.

Na zakończenie organizatorzy sportowych zmagań zaprosili zawodników i ich opiekunów na posiłek regeneracyjny do sali konsumpcyjnej Zespołu Szkół w Czudcu.