Zasadnicza Szkoła Zawodowa

Podbudowę programową zasadniczej szkoły zawodowej stanowi gimnazjum. Nauka w Zasadniczej Szkole Zawodowej trwa 3 lata.

W szkole prowadzone jest kształcenie ogólne i zasadnicze zawodowe. W klasach wielozawodowych nauka teoretycznych przedmiotów zawodowych odbywa się na kursach wyjazdowych. Warunkiem przyjęcia do szkoły jest znalezienie miejsca praktycznej nauki w danym zawodzie. Baza adresów firm gdzie możesz uczyć się praktycznej nauki zawodu znajduje się w dziale szkolenie praktyczne, baza pracodawców.

W każdym zawodzie zostały wyodrębnione kwalifikacje które stanowią wyodrębniony w danym zawodzie zestaw oczekiwanych efektów kształcenia: wiedzy, umiejętności zawodowych oraz kompetencji personalnych i społecznych, pozwalających na samodzielne wykonywanie zadań zawodowych i oznaczono je odpowiednio symbolami K1, K2. Osiągnięcie tych efektów potwierdza świadectwo wydane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, po zdaniu egzaminu w zakresie jednej kwalifikacji. Każda kwalifikacja będzie oddzielnie potwierdzana w systemie egzaminów zewnętrznych.

Szkoła kończy się uzyskaniem tytułu zawodowego po zdaniu egzaminu z kwalifikacji zawodowych.
W toku kształcenia w zasadniczej szkole zawodowej uczeń nabywa wiadomości i umiejętności niezbędne do zdania egzaminu oraz wykonywania zawodu jak i prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. Absolwent ma możliwość kontynuowania nauki w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.

Lista zawodów w których kształcenie przedmiotów teoretycznych zawodowych odbywa się na kursach wyjazdowych - klasa wielozawodowa
Symbol cyfrowy zawodu Nazwa zawodu Nazwy kwalifikacji wyodrębnionych
w zawodzie