Spotkanie z panem „od czudeckiego zamku”

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zorganizowane zostało 5 grudnia br. spotkanie pana Antoniego Lubelczyka, pracownika Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, z uczniami klas I i II technikum żywienia. Pan Lubelczyk przedstawił młodzieży autorską prezentację pt. „Rycerze z czudeckiego zamku”, która opowiada historię świetności i upadku czudeckiej twierdzy. Początki zamku sięgają wczesnego średniowiecza, a jego upadek spowodowany został przez najazdy Tatarów i Węgrów w XVII wieku i ogromny pożar w roku 1692.

Pan Lubelczyk przez kilka lat pracował ze studentami archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego przy odsłanianiu, badaniu i zabezpieczaniu ruin zamku. Napisał wiele studiów i artykułów o ciekawej i burzliwej zarazem przeszłości Czudca i jego najbliższej okolicy. Cieszy się dużym szacunkiem i uznaniem ludzi ze względu na swoje kompetencje zawodowe i osobiste zaangażowanie, by zachować także dla przyszłych pokoleń wiedzę i prawdę o przeszłości naszej małej Ojczyzny.

zamek.JPGzamek_2.JPGzamek_3.JPGzamek_4.JPG