Wyjątkowy dzień!

Piątek, 24 kwietnia, był dla społeczności Zespołu Szkół w Czudcu dniem niemalże symbolicznym. Jednocześnie żegnano absolwentów szkoły i starano się pozyskać ich następców, uczniów tegorocznych klas III gimnazjów z terenu powiatu strzyżowskiego.

Uroczystość pożegnania absolwentów połączono z Dniem Otwartych Drzwi, w czasie którego przedstawiono gimnazjalistom ofertę edukacyjną szkoły, zorganizowano zwiedzanie kompleksu szkolnego w towarzystwie uczniów liceum i technikum.

Pani dyrektor Marta Proksa, żegnając absolwentów, życzyła im, by w pełni wykorzystali swoją wiedzę i umiejętności, nie tylko na egzaminach maturalnych i zawodowych, ale przede wszystkim w dorosłym i samodzielnym życiu. Prosiła także, by szli przez życie z entuzjazmem i zapałem, by nie rezygnowali z młodzieńczej świeżości i ciekawości świata.

W imieniu absolwentów piękne podziękowania pedagogom, rodzicom, koleżankom i kolegom złożyła Katarzyna Opalińska, wieloletnia przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie młodszych klas pożegnali absolwentów piosenką grupy Manchester „Ostatnie pożegnanie” i ofiarowali im oryginalne dyplomiki z barwną, pamiątkową fotografią.

Punktem kulminacyjnym akademii było wręczenie absolwentom dyplomów ukończenia szkoły z wyróżnieniem, podziękowań za promowanie szkoły w środowisku, udział w olimpiadach przedmiotowych i konkursach. Dyplomy z wyróżnieniem otrzymali: Agnieszka Golik, Rafał Kotwa, Katarzyna Opalińska, Natalia Wałek i Klaudia Włoch.

Na zakończenie uroczystości ks. Tomasz Wójcik - szkolny fotoreporter - zaprosił absolwentów wraz z wychowawcami na plenerową sesję zdjęciową.

W Dniu Otwartych Drzwi gościliśmy zorganizowane grupy młodzieży z Publicznego Gimnazjum w Czudcu. Indywidualnie odwiedzili nas ponadto uczniowie gimnazjów w Wysokiej Strzyżowskiej, Pstrągowej i Wiśniowej.

W Centrum Kształcenia Praktycznego przy ulicy Starowiejskiej pani wicedyrektor Monika Tarczyńska-Obrocka zapoznawała młodzież z kształceniem w kierunkach gastronomicznych: technik żywienia, technik hotelarstwa i technik kelner. Uczniowie zobaczyli wystrój pokoików hotelowych, poznali nowoczesne wyposażenie kuchni i zasady obsługi kelnerskiej.

W czasie spotkania z panią dyrektor Martą Proksą dowiedzieli się, jak różnorodne formy zajęć pozalekcyjnych, kursów i staży szkoła oferuje uczniom, by zwiększyć ich szanse na trudnym rynku pracy w kraju i za granicą.

Następnie uczniowie gimnazjum zostali zaproszeni na pokazy przygotowane przez uczniów i nauczycieli ZS w Czudcu. Uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z biologii, chemii i fizyki, rozwiązywali quizy z języka angielskiego i niemieckiego, poznawali sztukę układania kwiatów i tworzenia kompozycji mini-ogrodów, degustowali sushi w restauracji zorganizowanej w stylu orientalnym, korzystali z zabiegów pielęgnacyjnych dłoni i technik relaksacyjnych w szkolnej strefie SPA i Wellness. Swoje umiejętności zawodowe prezentowali także chłopcy z technikum budowlanego, murując i tynkując fragment ściany. Wędrówka po szkole kończyła się w tzw. „Skarbczyku”, w którym mieści się biblioteka szkolna, pracownia multimedialna i Punkt Informacji Turystycznej. Młodzież zapoznała się ze zbiorami bibliotecznymi i obejrzała prezentację „Czudec na starych fotografiach”. Najodważniejsi i najbardziej wytrwali na zakończenie Dnia Otwartych Drzwi spróbowali swoich sił na szkolnej strzelnicy, by w ten sposób podsumować dzień pełen niespodzianek i - miejmy nadzieję - miłych wrażeń.