Technik architektury krajobrazu

Nauka w Technikum Architektury Krajobrazu trwa 5 lat. O przyjęcie do klasy pierwszej technikum mogą ubiegać się absolwenci szkoły podstawowej. Uczniowie realizują zajęcia ogólnokształcące, zawodowe teoretyczne oraz praktyczne, realizowane w ramach kształcenia zawodowego praktycznego. W klasie III odbywają praktykę zawodową w wymiarze 4 tygodni.

Miejsce zajęć praktycznych i praktyk zawodowych zapewnia szkoła.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik architektury krajobrazu przygotowany jest  do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1. opracowywania projektów obiektów terenów zieleni,
  2. urządzania i pielęgnacji terenów zieleni i zadrzewień,
  3. urządzania i konserwacji obiektów małej architektury krajobrazu,
  4. prowadzenia ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami).

tulipanowiec 1

Pożądane cechy przyszłego kandydata:

• interesuje się architekturą, przyrodą,
  • lubi oglądać programy telewizyjne dotyczące o tematyce przyrodniczej, ogrodowej, artystycznej,
  • w dzieciństwie z zapałem rysował i malował, jest twórczy i pełen pomysłów,
  • lubi przebywać na łonie przyrody.

tulipanowiec 2

Ważne:

Technikum przygotowuje do egzaminu maturalnego oraz do egzaminów zawodowych pozwalających uzyskanie tytułu technika architektury krajobrazu. Egzaminy obejmują kwalifikacje z zakresu projektowania, urządzania i pielęgnacji roślinnych obiektów architektury krajobrazu oraz organizacji prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury ogrodowej.

W trakcie nauki uczniowie zdobywają umiejętności z zakresu:

• rysunku odręcznego,
  • kreślenia sposobem tradycyjnym oraz z użyciem komputera,
  • wykonywania dokumentacji projektowej,
  • przenoszenia projektu w teren,
  • wykonywania w terenie prac związanych z zakładaniem i pielęgnowaniem ogrodu.

W klasie o tym profilu kształcenia poznacie  podstawy wiedzy z dziedziny ochrony i kształtowania krajobrazu, historii sztuki ogrodowej, zastosowania roślin ozdobnych, wykorzystania materiałów budowlanych w procesie kreowania przestrzeni. Kierunek ten rozwija kreatywność, zdolności plastyczne, uczy odwagi i samodzielności w podejmowaniu nowych wyzwań.

Jeśli  chcecie wiedzieć więcej o zawodzie  i branży to możecie poczytać w Internecie.

Temat:

• świat ogrodów,
  • architektura krajobrazu.

tulipanowiec 3

Możliwości zawodowe, jakie daje ukończenie kierunku technik architektury krajobrazu:

• Pracownie projektowe,
  • Gminne wydziały architektury,
  • Przedsiębiorstwa zajmujące się terenami zieleni: ogrody, parki, skwery,
  • Instytucje w których znajdują się tereny zieleni: zakłady przemysłowe, szpitale, osiedla mieszkaniowe,
  • Przedsiębiorstwa projektowania, zakładania i pielęgnowania obiektów architektury krajobrazu,
  • Szkółki roślin,
  • Ogrody botaniczne,
  • Sklepy ogrodnicze,
  • Własna działalność gospodarcza

Zdobyte wykształcenie umożliwi absolwentom szkoły kontynuację edukacji w licznych  uczelniach wyższych, na kierunku architektura krajobrazu, np. na Uniwersytecie Rzeszowskim lub w Wyższej Szkole Inżynieryjno – Ekonomicznej  w Rzeszowie.

Zdjęcia tulipanowca z zabytkowego parku Zespołu Szkół w Czudcu: ks. Grzegorz Krupa.