Konkurs Ojczyzna Polszczyzna w naszej szkole

W październiku br. został przeprowadzony w Zespole Szkół w Czudcu I etap Konkursu Ojczyzny Polszczyzny popularyzującego znajomość rodzimego języka i rodzimej literatury. Przystąpiło do niego 6 uczniów z klas I, II i III liceum ogólnokształcącego. Konkurs składał się z  części pisemnej i ustnej.

Część pisemna (test) polegała na rozwiązaniu arkusza składającego z  zadań zamkniętych i otwartych podejmujących tematykę miasta: uczniowie musieli się wykazać wiedzą z zakresu poetyki, nauki o języku i poprawności językowej. Ostatnie zadanie w tej części polegało na napisaniu wypracowania  na temat: Miasto w literackich odsłonach. Ukaż różnorodne obrazy miasta, odwołując się do tekstów z testu oraz własnej lektury.

W części ustnej uczniowie losowali jeden spośród współczesnych wierszy i przedstawiali jego głosową i merytoryczną interpretację. W wyborze znalazły się m. in. teksty Jacka Dehnela, Ewy Lipskiej, Rafała Wojaczka, Kazimierza Ratonia.

Zwyciężczynią szkolnych zmagań została uczennica klasy III LO Klaudia Środoń. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

(oprac. Lidia Bytnar)