Katyń-Golgota Wschodu

10 kwietnia, w 74. rocznicę zbrodni katyńskiej, nauczyciel historii pani Justyna Trzeciak przeprowadziła lekcję otwartą „Katyń-Golgota Wschodu”. W lekcji uczestniczyli uczniowie III klasy Gimnazjum w Czudcu i II klasy LO w Czudcu wraz z opiekunami: panią Anną Oliwińską – Wacko, panią Marią Winiarską i panią Lidią Bytnar. Mottem lekcji były słowa wypowiedziane przez kapelana rodzin katyńskich Zdzisława Peszkowskiego:

„NASZE NARODOWE JESTESTWO OKREŚLA ZASADA CZTERECH „P”
PRAWDA – MAMY OBOWIĄZEK JEJ SZUKANIA
PAMIĘĆ – SKARB, KTÓRY MUSIMY NIEŚĆ DALEJ
PRAWO- KTÓRE DAJE KSZTAŁT PRAWDZIE
PRZEBACZENIE- KTÓRE WYPŁYWA Z NASZEJ KULTURY”.

Celem zajęć było pogłębianie wiedzy i kultywowanie pamięci na temat tragedii katyńskiej. Na lekcji wykorzystywane zostały fragmenty filmu „Katyń”, filmów dokumentalnych, prezentacja multimedialna, a także wzruszające piosenka zespołu „Horytnica" – „Katyńskie łzy”. Uczniowie pracowali ponadto z tekstami źródłowymi- dokumentami zbrodni i kłamstwa katyńskiego.

Po lekcji odbył się Apel poległych. Następnie delegacja uczniów obydwu szkół złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pamiątkowym kamieniem upamiętniającym zamordowanych w Charkowie mieszkańców naszej małej ojczyzny: Józefa Kucharzyka i Franciszka Kulińskiego.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg