IV Konkurs Kultury Europejskiej w Zespole Szkół w Czudcu!

15 marca br. odbył się w naszej szkole kolejny konkurs powiatowy sprawdzający umiejętności językowe uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w zakresie języka niemieckiego i angielskiego. Konkurs objął patronatem honorowym Starosta Strzyżowski Robert Godek.

Gości i uczestników konkursu powitała serdecznie dyrektor szkoły Marta Proksa. Wyraziła swój podziw dla wszystkich, którzy pokonali przeciwności natury i mimo bardzo zimowej aury, dotarli na miejsce artystycznych zmagań.

W pierwszej części uroczystości nastąpiło wręczenie Europassów Mobilności i Certyfikatów uczniom techników, którzy w 2012 roku odbyli czterotygodniową praktykę zawodową w Turyngii. Praktyki te są realizowane i finansowane w ramach projektu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży i przynoszą uczniom bardzo wymierne korzyści: doskonalą ich umiejętności zawodowe i językowe, wyrównują szansę poszukiwania pracy na rynku państw Unii Europejskiej, pozwalają poznać wymagania zagranicznych pracodawców, rozwijają zainteresowania, uczą samodzielności i odpowiedzialności.
Drugą część spotkania rozpoczęła pani wicedyrektor Grażyna Kubska, która przypomniała pokrótce regulamin konkursu, a także przedstawiła skład jury. Następnie wysłuchano 12 prezentacji, w tym 5 w kategorii recytacja i 7 w kategorii prezentacje muzyczne. Tegoroczne zmagania wyróżniały się wysokim i wyrównanym poziomem umiejętności językowych i artystycznych młodych wykonawców. Przedstawiony repertuar wyróżniał się oryginalnością, różnorodnością i mądrością przekazywanych treści.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg

Kategoria recytacja:

I miejsce: Sylwia Drogoń, Publiczne Gimnazjum w Strzyżowie
I miejsce ex aequo: Beata Półchłopek, Publiczne Gimnazjum w Pstrągowej
II miejsce: Szymon Witalec, Publiczne Gimnazjum we Frysztaku
Wyróżnienie: Diana Durek, Zespół Szkół w Czudcu

Kategoria prezentacja muzyczna:

I miejsce: Patrycja Skalska, Michał Gajewski, Liceum Ogólnokształcące w Strzyżowie
II miejsce: Aleksandra Dziok,  Zespół Szkół w Czudcu
II miejsce ex aequo: Katarzyna Nieroda, Publiczne Gimnazjum w Pstrągowej
III miejsce: Zespół „ESD”, Publiczne Gimnazjum w Czudcu
Wyróżnienie: Zuzanna Dziok, Paulina Iżyk, Publiczne Gimnazjum we Frysztaku

Dyplomy i nagrody ufundowane przez instytucje państwowe i sponsorów prywatnych wręczyli młodzieży Przewodniczący Rady Powiatu Marek Jurysta, Wicestarosta Strzyżowski Jan Stodolak oraz Dyrektor Placówek Oświatowych Gminy Czudec Małgorzata Skalska - Nieroda. Na zakończenie konkursu jego uczestnicy i ich opiekunowie zrobili sobie pamiątkową fotografię w towarzystwie gości i organizatorów uroczystości.

Sponsorzy nagród: Starostwo Powiatowe w Strzyżowie, Gmina Czudec, wydawnictwa : PE-ARSON, MAC MILLAN, OXFORD UNIVERSITY PRESS, NOWA ERA, Austria–info - Biuro Informacji Turystycznej.

(oprac. Lidia Bytnar)