19 stycznia 2013 roku: Dzień Dawcy Szpiku dla Mai

17 stycznia 2013 r. w Zespole Szkół w Czudcu odbyło się spotkanie z panią Moniką Dziewit z fundacji DKMS Wspólnie Przeciw Białaczce. Pani Monika oddając swój szpik, uratowała życie nieznanemu mężczyźnie z Węgier. Podczas spotkania wyjaśniła uczniom i nauczycielom, na czym polega pobieranie szpiku, kto może być dawcą, jakie są przeciwwskazania do bycia dawcą, ile trwa oddanie szpiku, komórek macierzystych.

Celem spotkania było przede wszystkim zachęcenia słuchaczy do udzielenia pomocy 2,5-letniej Mai Pelc, która od 18 miesięcy choruje na białaczkę. Obecnie jej stan zdrowia znacznie się pogorszył. Rodzice dziecka proszą o pomoc w ratowaniu życia córeczki!

W sobotę w Szkole Podstawowej w Zaborowie został organizowany Dzień Dawcy Szpiku, m.in. dla Mai, która obecnie przebywa w szpitalu w Lublinie, gdzie przygotowywana jest do przeszczepienia szpiku. Nikt z najbliższej rodziny nie może być dawcą, ponieważ nie jest zgodny genetycznie.

Szczegółowe informacje na temat ratowania życia poprzez przeszczepy szpiku kostnego można uzyskać na stronie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(oprac. Wioletta Sarna)