Warsztaty dziennikarsko - filmowe.

Z Panią Dorotą Sową  na warsztatach dziennikarsko -  filmowych.

W relacji uczestników:

25 maja  2018 r.  uczestniczyliśmy w zajęciach  z dziennikarką, publicystką współpracującą z TVP3 Rzeszów, panią Dorotą Sową.

Dowiedzieliśmy się, jakie wymagania stawia praca dziennikarza, która daje możliwość kontaktu z  ludźmi, wyzwala adrenalinę, ale i naraża na niebezpieczeństwa, czasami nawet fizyczne. Na wstępie pani Dorota opowiedziała nam o swojej drodze do kariery. Mogliśmy również  obejrzeć jeden z pierwszych,  reportaży, który był przygotowany przez naszego gościa. Na przykładzie  „Górki miłości”  pani Dorota pokazała nam, jak należy pracować nawet z najtrudniejszymi tematami oraz, co jest  istotne w przygotowaniu dobrego materiału, który zainteresuje odbiorców. Na zakończenie dostaliśmy kilka wskazówek, aby nasze zdjęcia wychodziły profesjonalnie. Wiadomości zdobyte na tym spotkaniu z pewnością przydadzą nam się w pisaniu różnych tekstów a także   w codziennych życiu, gdzie jesteśmy przytłaczani  wiadomościami  z różnych mediów.

Ewelina Warchoł, klasa III TBHŻ

Ciekawa,  czasami stresująca, nie można się w niej nudzić -  tak o swojej pracy mówiła Pani Dorota Sowa. Podkreśliła, że tu ciągle dzieje się coś nowego.  Spotkania z ludźmi bywają też nie zawsze spokojne. Opowiedziała nam  o kilku takich zdarzeniach, które mogły się zakończyć tragicznie. Dzięki spotkaniu dowiedziałam się, jak ważną rolę w przekazywaniu różnych treści o zdarzeniach we współczesnym świecie odgrywają dziennikarze.

Mariola Wojewoda , klasa III TBHŻ

Piątkowe spotkanie było w naszej szkole bez wątpienia jednym z ciekawszych. Pani Dorota opowiedziała o swojej drodze do dziennikarstwa, zaczynając od liceum o profilu matematycznym oraz  trudnych początkach, gdy dostawała bardzo dużo materiału do przygotowania a czas pracy bardzo ograniczony. Zwierzyła się nam, jakie problemy miała, gdy 15 lat temu nagrała krótki filmik Górka miłości” i w Rzeszowie nikt nie chciał go dopuścić na antenę. Pomimo trudności film ukazał się na antenie ogólnopolskiej. Pani Dorota Sowa zwróciła uwagę, że  jedną z ważniejszych cech dziennikarza jest komunikatywność
i chęć ciągłego zdobywania wiedzy. Pokazała też, jak ważna jest uczciwość dziennikarska, która bywa naruszana, gdyż podczas nagrywania programów zdarza się, że sytuacje są modelowane zgodnie z założeniami dziennikarzy i nie odzwierciedlają rzeczywistości. Myślę, że wiele tematów podjętych na tym spotkaniu zasługiwałoby na rozwinięcie. Na kolejnym spotkaniu?

Emilia Pająk, klasa III TBHŻ

PS

Wkrótce na antenie TVP3  Rzeszów ukaże się program „Wprowadzamy zmiany” przygotowany przez Dorotę Sowę i Arkadiusza Rogowskiego. Będzie można zobaczyć ciekawe miejsca województwa podkarpackiego, gdzie dużo się zmieniło i zmienia za sprawa inwestycji z wykorzystaniem dotacji unijnych.

warsztaty20181.JPGwarsztaty20182.JPGwarsztaty20183.JPGwarsztaty20184.JPG