„Katyń – ocalić od zapomnienia”

Młodzież Zespołu Szkół w Czudcu zorganizowała 15 kwietnia uroczysty apel upamiętniający ofiary sowieckiego ludobójstwa dokonanego na polskich żołnierzach, policjantach, urzędnikach państwowych w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje …

Przejmujące teksty wierszy i piosenek ilustrowane były prezentacją archiwalnych zdjęć i dokumentów pokazujących ogrom zbrodni i wskazujących na jej pomysłodawców i wykonawców. Szczególne wrażenie na słuchaczach robiły fragmenty listów znalezione przy zwłokach pomordowanych oraz kadry z filmu Andrzeja Wajdy „Katyń”. Uczniowie oddali hołd wszystkim Polakom pomordowanym na nieludzkiej ziemi, a następnie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod kamieniem katyńskim upamiętniającym Józefa Kucharzyka i Franciszka Kulińskiego, więźniów Ostaszkowa, zamordowanych w Twerze, pochowanych w Miednoje.